13 Nisan 2007 00:10# 1
Üyelik : 25.02.2007
Yaş : 34
Şehir : Balıkesir
Mesaj Sayısı : 22
Konu : Neden Sıkıştırılmış Hava Oksi-Asetilen Gaz Kaynaklarında Kullanılamaz?
Yardımcı olabilirseniz sevinirim
14 Eylül 2008 13:47# 2
Üyelik : 12.09.2008
Yaş : 40
Şehir : İstanbul
Mesaj Sayısı : 23
Cevap : Neden Sıkıştırılmış Hava Oksi-Asetilen Gaz Kaynaklarında Kullanılamaz?
Oksi-Asetilen kaynağı Bu yöntemin en genel kullanım şekli oksi-gaz kaynağıdır (oksi-asetilen kaynağı olarak da bilinir). En eski ve en çok yönlü kaynak yöntemlerinden biridir, fakat son yıllarda endüstriyel uygulamalardaki popülerliği azalmıştır. Hala yaygın olarak, boru ve kanal kaynağında ve tamir işlerinde kullanılmaktadır. Ekipmanı ucuz ve basittir, genelde kaynak alevi (yaklaşık 3100°C) oksijenle asetilenin yanması sonucu elde edilir. Alev, elektrik arkından daha az güçlü olduğundan, kaynak soğuması daha yavaş olur ve meydana gelen gerilme ve kaynak çarpılmalarının daha az olabilmesine imkan tanıyabilir, bu nedenle yüksek alaşım çeliklerinin kaynağının yapılması bu yöntemle daha kolaydır. Bu metod, metallerin kesilmesinde de kullanılır.

Diğer gaz kaynak metodları da, hava-asetilen kaynağı, oksijen-hidrojen kaynağı ve basınçlı gaz kaynağı gibi, oldukça benzerdir, sadece kullanılan gaz tipi değişir. Gaz kaynağı, plastik kaynağında da kullanılır.

Bu tip kaynak metodunda kullanılan oksjen yakıcı Asetilen ise yanıcı tür gazlardır sıkıştırılmış havanın yakıcı etkisi minimum seviyede oldugundan ve sıkıştırılmış havada bulunan nem oranının fazla oluşundan dolayı sıkıştırılan havadaki oksijen miktarı azalır yakıcı özelliğini neredeyse yitirir.


03 Ocak 2012 21:03# 3
Üyelik : 11.12.2011
Yaş : 27
Şehir : İstanbul
Mesaj Sayısı : 3
Cevap : Neden Sıkıştırılmış Hava Oksi-Asetilen Gaz Kaynaklarında Kullanılamaz?
oksigaz kaynağında kullanılan oksijen saf oksijendir yani içinde karbon azot kulunmayan bir gazdır.... oksigaz kaynağında sadece yakıcı gaz olarak oksijen kullanılır bu yüzden yakıcı gaz olarakta en çok tercih edilen asetilendir ama likit gaz bile kullanılabilir... oksigaz kaynağı artık pek kullanılmamakta kesim işlerinde sıklıkla kullanılır ama onun yerinede plazma kesme makineleri çıktı yani giderek önemini kaybetmekte ama elektriğin olmadığı yerlerde yine işe yarar...bide oksigaz kaynağında her nekadar iş güvenliğini sağlasanızda %100 güvenli bir kaynak türü değildir ... alevin içeri çekmesi sonucu birçok insan hayatını kaybetti tabi artık güvenlik valfleri var ama bozulabilir....

Konu Bilgileri

Konuyu şu anda 1 kişi okuyor ( 0 kayıtlı ve 1 ziyaretçi ) .
makineteknik.com 'da yer alan üyelerin oluşturduğu tüm içeriklerin doğruluğu ve yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan üyeye aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından makineteknik.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içerik sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.
Teknik Videolar   İkinci El Makina İlanları
b